Przyszłość w przeszłości

Czego nie udało im się ukryć

Katastrofa samolotu prezydenta Polski – 87 osób zginęło

3 min read

Według relacji rosyjskiego ministerstwa do spraw sytuacji nadzwyczajnych 10 kwietnia 2010 roku, o godzinie 8.41 na lotnisku w Smoleńsku rozbił się samolot Tu-154 prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Lecha Kaczyńskiego. Na razie nieznane są bliższe szczegóły, jednak szacuje się, że w katastrofie prezydenckiego Tupolewa zginęło 87 osób, w tym polska para prezydencka.

Według agencji Reuters Tu-154 rozbił się na płycie lotniska. Z kolei rzecznik MSZ, Piotr Paszkowski oświadczył, że podczas próby lądowania samolot najprawdopodobniej zahaczył o drzewa. Paszkowski stwierdził, że sytuacja jest bardzo zła, pomimo iż pożar jest już niemal ugaszony. Obecnie natomiast wydobywane są ciała zmarłych w katastrofie osób.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że na wieść o katastrofie premier polskiego rządu, Donald Tusk właśnie leci z Gdańska do Warszawy.

Powołując się na naocznego świadka wydarzenia, dziennikarz TVN24, Jan Mróz stwierdził, iż samolot prezydencki był zmuszony do podejścia do lądowania w bardzo skomplikowanych warunkach, przede wszystkim zaś w gęstej mgle, przy znacznie zmniejszonej widzialności wynoszącej około 500 metrów. W związku z czym kompletnie nie było możliwości wykonania manewru dokładnego wylądowania na ziemi. W zaistniałej sytuacji piloci byli zmuszeni do podjęcia próby poderwania maszyny do góry. W momencie zaś zawracania samolot prezydencki zahaczył o drzewa, przetoczył się odwrócony, a następnie uderzył w ziemię i zatrzymał się na zalesionym pasie ziemi, bardzo blisko od pasa startowego. Prezydencki Tupolew stanął w płomieniach i nie było możliwości uratowania jego pasażerów.

Trudno jest określić bardziej konkretne szczegóły, gdyż, jak stwierdził rzecznik BOR, Dariusz Aleksandrowicz, póki co nie są udzielane żadne informacje. Podobnie wypowiada się rzecznik rządu, Paweł Graś, który mówi, że wszelkie informacje są obecnie wnikliwie sprawdzane i dopiero później będzie można określić rozmiary katastrofy.

Korespondent Polsat News informuje, że w katastrofie prezydenckiego Tupolewa są ofiary, jednak póki co trudno jest określić ile. Podobnie nie można obecnie stwierdzić ile osób znajdowało się na pokładzie, jednak według technicznych danych tego rodzaju samoloty mogą pomieścić ponad sto osób. Oprócz Lecha i Marii Kaczyńskich na obchody siedemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej udawało się wiele znanych i szanowanych osób m. in. Ryszard Kaczorowski (ostatni prezydent RP na uchodźstwie), Janusz Kurtyka (prezes IPN), generał dywizji Tadeusz Płoski (biskup polowy Wojska Polskiego), prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego biskup i generał brygady Miron Chodakowski, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik oraz szef NBP Sławomir Skrzypek.

Oprócz wyżej wymienionych na pokładzie prezydenckiego Tupolewa znajdowali się wicemarszałkowie Sejmu oraz Senatu, osiemnastu parlamentarzystów, a także dowódcy wszelkich typów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Dodatkowo na rocznicę zbrodni katyńskiej udawali się pracownicy Kancelarii Prezydenta, przedstawiciele ministerstw i organizacji kombatanckich, a także osoby towarzyszące i załoga samolotu.

Więcej

Dodaj komentarz

© Wszystkie prawa zastrzeżone